Digitális transzformáció olyan skálázható infrastruktúrát teremt, amely által partnereink leválthatják az elavult technológiai csatornákat és hozzáférhetnek a modern piac adta lehetőségekhez.
+3630 713-7076
Email: info@nirigo.com
Nirigo Infromatikai Kft.
1123 Budapest, Győri út 20.
Cégünk üzemeltetési tevékenységének egyik fő irányvonala a különféle IT infrastruktúrák megtervezése és kivitelezése, ami jelenthet helyi és felhő alapú infrastruktúrát is. Ezen folyamatok szerves részét képezi a már meglévő IT rendszerek áttekintése, felmérése, illetve javaslatok készítése az esetleges bővítésekre, átalakításokra.
A lokális, helyi infrastruktúrák jellemzően az alábbiakból állnak:
A felhő alapú infrastruktúrák esetén általában kihelyezett erőforrásokról van szó, melyeket internetes hálózati hozzáféréssel lehet elérni. Jellemzően különböző cloud szolgáltatások és virtuális gépek (VPS) tartoznak ide. Előnye, hogy a szolgáltatás rugalmas, valamint már magába foglalja a fenntartási költségeket. Bizonyos vállalatok számára költséghatékonyabb megoldást nyújt, mivel a szolgáltató a költségeit megosztja a többi előfizető között.
Új infrastruktúra kialakításakor minden esetben elsőként egy pontos helyszíni igényfelmérés történik, melyet követően a hálózati infrastruktúra tervezése követ.
Meglévő infrastruktúra bővítése esetén az új informatikai eszközöknek a kiválasztása, illetve azok beüzemelése a feladat. Ilyenkor körültekintően a meglévő rendszer sajátosságait figyelembe véve kell eljárni. Az adott eszköz vagy szoftver kompatibilitásáról meg kell győződni.
A kiépített IT infrastruktúrát üzemeltetni is kell, adott esetben azt karbantartani. Fontosnak tartjuk, hogy mind hardveres, mind szoftveres oldalon naprakész technológiákat használjunk.
A hardver mellett a szerver- és kliensalkalmazásokat is rendszeresen frissíteni kell, habár igény nem feltétlen van új funkcióra a biztonsági rések befoltozása miatt erősen ajánlott. Egyes hardver elemek firmware frissítése és fizikai tisztítása is a karbantartási munkálatok közé tartozik.
Az architektúra tervezés célja egy olyan egységes informatikai rendszer kialakítása, amely a lehető legjobban illeszkedik a vállalati igényekhez és emellett jövőálló. Ennek elengedhetetlen része az ügyfél igényének pontos megértése, ami során lefektetésre kerülnek a főbb irányvonalak.
Ez magába foglalja a résztvevő eszközök és szereplők megnevezését (pl munkaállomások száma), a fizikai és logikai megkötéseket (pl fizikailag milyen helyiségeket kell lefedni), illetve a használni kívánt szoftverek és hardverek követelményeit (pl támogatandó protkollok, igényelt hálózati sávszélesség). Egyes esetekben (pl üzlet-kiritikus rendszereknél) modellezés is szükséges lehet.
Tervezés főbb lépései:
A rendszerüzemeltetés az egyik legfontosabb tevékenység, amit csapatunk végez. Partnereink számára folyamatosan biztosítjuk a napi üzletmenet folytonosságát. Ügyfeleink igénybe vehetik telefonos segítségnyújtásunkat a gyors távoli megoldásért, illetve a helyszíni kiszállással vagy folyamatos helyszíni jelenléttel személyesen is tudunk támogatást nyújtani.
Infrastruktúra üzemeltetés:
Irodai szolgáltatások üzemeltetése:
Támogatás és incidens kezelés:
Rendszerintegráció során egy IT infrastruktúra különálló részeit hangoljuk össze úgy, hogy ezek együttes működése még hatékonyabban tudja szolgálni végső célját. Ennek része a különböző hardver elemek összekapcsolása, és a szoftver komponensek együttműködésének biztosítása is. Az integráció tervezésekor nagy hangsúlyt fektetünk a partnereinkkel történő kapcsolattartásra. Lényeges számunkra, hogy olyan rendszereket hangoljunk össze, amik segítik a napi működést úgy, hogy az automatizálható feladatokkal járó terheket levegyük a munkavállalókról.
Néha egy-egy új szolgáltatás bevezetése jelent megoldást míg máskor egyes elavult szolgáltatások leállítása, leváltása. A rendszerek közötti áttérést, vagy azok összeillesztését igyekszünk úgy megvalósítani, hogy ügyfeleink számára ez ne tűnjön fel, azaz amennyire csak lehetséges a háttérben végezzük el a módosításokat és minimalizáljuk a szolgáltatás kiesés időt.
A rendszerintegráció tárgyát képezhetik felhő szolgáltatások alkalmazása is, vagy azokkal való közös működés összehangolása. Ebben az esetben a feladat része, hogy a helyben üzemeltetett rendszerek és a felhőben működő szolgáltatások együtt tudjanak működni a felhasználók számára egy egységes képet mutatva.
A valós idejű adatgyűjtés a hálózati eszközökről, szerverekről és szolgáltatásokról nélkülözhetetlen ahhoz, hogy megelőzzük az esetleges meghibásodásokat. A rendszerek állapotát folyamatosan figyelve idő előtt értesülhetünk az olyan eseményekről és állapotokról, amik a későbbiekben hibás működéshez - rosszabb helyzetben akár adatvesztéshez - vezethetnének. Ezen információk birtokában képesek vagyunk időben elvégezni a szükséges beavatkozásokat, így elkerülve az esetleges szolgáltatás kiesést.
Emellett a távfelügyeleti megoldások lehetővé teszik a helyszíni jelenlét nélküli hozzáférést az IT infrastruktúrához. Ezzel időt és pénzt takaríthatunk meg ügyfeleinknek, illetve mi is hatékonyabban tudjuk elvégezni az üzemeltetési és karbantartási munkálatokat.
Egy bizonyos cégméret felett már annyira megnő az eszközök és szoftverek száma, hogy nehéz számontartani, hogy mikor és melyik érvényesített licence hogyan és milyen feltételek között fog lejárni. Ugyanakkor ez is egy olyan tényező, amivel egy mai vállalkozásnak érdemes előre terveznie. IT leltár alkalmazásával lehetőség van nyomon követni mind a kliens eszközök mind pedig a szerverek licence állapotát.
Cégünk viszonteladói tevékenységet is végez, így ügyfeleinknek zökkenőmentes eszköz és szoftver beszerzést tudunk biztosítani. Minidig teszünk javaslatot a lehetséges eszközök, szoftverek és licenceket illetően.
Viszonteladóként több nagy- és kiskereskedéssel állunk napi kapcsolatban. Ezektől a beszállítóktól viszonylag rövid idő alatt képesek vagyunk beszerezni a szükséges termékeket, illetve a garanciális ügyintézés is gyorsabban bonyolítható.
Általánosságban elmondható, hogy egy bizonyos cégméretig nem éri meg egy informatikai munkatársat foglalkoztatni. Olyan is elő szokott fordulni, hogy az adott IT erőforrásigény csak átmeneti és egyébként az nem jellemző a normál üzletmenet során. Egy teljes informatikus gárda foglalkoztatása sok esetben nem megtérülő. Az informatika nagyon gyorsan fejlődik, ezért a technológiákkal naprakésznek lenni nem egyszerű feladat. Ilyenkor jobb döntés szokott lenni kihelyezett IT erőforrást igénybe venni, ahol az ellátandó feladatokat munkatársunk a partner telephelyén látja el.